POLAND

Strajk Kobiet: Wiemy, jak rozwiązać problemy w kraju

Ogólnopolski Strajk Kobiet przedstawił we wtorek pierwsze efekty pracy powołanej w październiku Rady Konsultacyjnej. Ponad 400 ekspertów przeanalizowało największe problemy związane m.in. z prawami kobiet, edukacją, ochroną zdrowia i sytuacją na rynku pracy.

– Jesteśmy na etapie zakończenia prac nad problemami, które można rozwiązać nawet za PiS. Na drugim etapie Rada Konsultacyjne będzie się zastanawiała jak posprzątać to państwo po PiS-ie – mówiła Klementyna Suchanow z OSK. Rada Konsultacyjna powołana przez Ogólnopolski Strajk Kobiet została utworzona, by podjąć się “rozwiązania problemów wykrzyczanych na ulicy”. 

Do zespołu zgłosiło się ponad 800 osób, a sześć sektorów omówionych podczas wtorkowej (24 listopada) konferencji prasowej to podsumowanie pracy około 400 osób.

– Większość naszych postulatów może być wdrożona teraz, bo zależy od lekarzy, od sądów, od posłów i posłanek opozycji, od organizacji obywatelskich. W większości tych spraw nie musimy się oglądać na rząd – mówiła Marta Lempart. Apelowała do lekarzy i pracowników wymiaru sprawiedliwości, by “respektowali obowiązujące prawo” i nie wdrażali w życie “oświadczenia, mylnie nazywanego wyrokiem”, które “wygłosiła magister Julia Przyłębska”.

– Lekarze nie mają żadnych podstaw do stosowania się do oświadczenia pani Przyłębskiej.(…) Chcemy chronić osoby, które ucierpią, gdy ktoś bezprawnie uzna to oświadczenie za wyrok. (…) Jeżeli władza zechce was ścigać, jeżeli lekarze będą odmawiać aborcji, to my będziemy stać z waszymi ofiarami – powiedziała Lempart. Dodała, że OSK będzie wspierać także lekarzy, którzy przeciwstawią się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego dot. zakazu aborcji. Lempart mówiła, że OSK pokłada nadzie

Read More

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close