POLAND

Konferencja Strajku Kobiet. Chcą dymisji Ziobry i Czarnka

 – Od dawna domagamy się dymisji ministra sprawiedliwości, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za to, że nasze państwo staje się republiką Ordo Iuris, że rządzą fundamentaliści. Szykujemy akcje w związku z działaniami Zbigniewa Ziobry – zapowiedziała liderka Strajku Kobiet Marta Lempart.

We wtorek w Warszawie odbyła się konferencja Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Zostały na niej przedstawione tematy, którymi zajmuje się Rada Konsultacyjna. Powołana została na wzór rady białoruskiej opozycji, by zbierać postulaty protestujących na ulicach polskich miast i szukać rozwiązań. Po raz pierwszy zebrała się 1 listopada.

“Jak posprzątać to bagno już po PiS-ie”

– Rada Konsultacyjna istnieje po to, by wytworzyć rozwiązania, które będą dotyczyły problemów, które na ulicy zostały wykrzyczane. Zakończone zostały prace na sześciu polach – prawa kobiet, edukacja, świeckie państwo, ochrona zdrowia, praca i klimat. (…) Na drugim etapie, Rada będzie zajmowała się tym, jak naprawić państwo i jak posprzątać to bagno już po PiS-ie – mówiła Klementyna Suchanow.

ZOBACZ: Klementyna Suchanow: Strajk Kobiet nie ma ambicji politycznych

Do wszystkich zespołów Rady zgłosiło się ponad 800 osób. W zakresie sześciu pól, o których mówiono podczas konferencji, pracowało ponad 400 osób.

“Orzeczenie TK nie jest wyrokiem”

Podczas konferencji mówiono m.in. o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.

– Oświadczenie TK nie jest wyrokiem, sędziowie nie muszą się do niego stosować, nie muszą go wykonywać. Mamy już takie przypadki. Oprócz tego sędziowie mogą zwrócić się z pytaniem prejudycjalnym do TSUE. Wierzymy, że będziecie to robić sędziowie wolnych sądów. Tego od was oczekujemy. Lekarze nie mają żadnych podstaw do tego, żeby stosować się do oświadczenia mgr. Przyłębskiej, ponieważ nie jest ono wyrokiem. Macie obowiązek stosować obowiązujące prawo – mówiła Lempart.

ZOBACZ: Kolejny dzień protestów Strajku Kobiet. “Blokada Warszawy”

Dodała, że “jeśli władze zechcą was ścigać i przymuszać do stosowania się do oświadczenia TK, będziemy was wspierać”.

– Ale jeśli będziecie łamać prawo i odmawiać świadczenia, które jest w Polsce jest legalne, czyli aborcji z przyczyn embriopatologicznych, staniemy po drugiej stronie. (…) Stan prawny w Polsce się nie zmienił. Władza może kłamać dostatecznie dużo na ten temat – podkreśliła.

“Oczekujemy, by KE wszczęła procedurę wobec Polski”

Lempart dodała, że Ogólnopolski Strajk Kobiet dąży do legalizacji aborcji w Polsce, a obecne działania to pierwsze kroki w tym kierunku.

– Komisja Europejska może wszcząć przeciwko Polsce sprawę w tym konkretnym temacie. (…) Towarzystwo, które zgromadziło się wokół pani Przyłębskiej nie jest bezstronnym sądem, K

Read More

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close