POLAND

“Sytuacja wymyka się spod kontroli. Potrzebujemy bardzo szybkich zmian”

Ostatniej doby potwierdzono ponad 1300 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Zdaniem ekspertów potrzeba szybkich działań korygujących w dotychczasowej strategii walki z epidemią. Czy rząd ma skuteczny plan walki z SARS-CoV-2?

W poniedziałek odbyło się zwołane przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego posiedzenie sztabu kryzysowego związane z przyrostem zakażeń koronawirusem.

Wszystko dlatego, że w niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1350 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, z czego najwięcej, bo aż 193 wykryto w województwie mazowieckim.

– Pomimo tego, że rządzący zapewniali jeszcze kilka miesięcy temu, że sytuacja jest bezpieczna, to ona niestety w tej chwili się pogarsza – mówił Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej.

Samorządy muszą przygotować plany działań na dalszą walkę z koronawirusem, bo nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie nastąpiła radykalna poprawa.

Polska wchodzi w drugą fazę epidemii?

Z danych przekazanych przez resort zdrowia wynika, że w niedzielę wykonano zaledwie 13 tysięcy testów. Potwierdzono natomiast ponad 1300 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2. To oznacza, że co dziesiąty test był pozytywny.

Jeżeli cofniemy się do danych sprzed kliku dni, to wyraźnie widać, że skokowy wzrost nowych przypadków cały czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie – na takim, jakiego nie było od początku epidemii COVID-19 w Polsce.

– Na pewno jesteśmy w innej fazie, w innej, nowej fali – ocenił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Wypowiedź szefa rządu można uznać za przyznanie, że Polska mierzy się właśnie z kolejnym, silniejszym uderzeniem epidemii COVID-19.

Do sytuacji epidemicznej w kraju odniósł się również minister zdrowia Adam Niedzielski. “Polska pozostaje nadal jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy, ale pamiętajmy, że ryzyko eskalacji jest wysokie” – napisał na Twitterze minister.


Foto: Adam Niedzielski / Twitter
Wpis ministra zdrowia z niedzieli

Opublikowany przez ministra zdrowia wpis może być kolejnym potwierdzeniem, że na horyzoncie nie widać końca epidemii.

“Najgorsze przed nami”

– Sytuacja w tej chwili wymyka się spod kontroli. Potrzebujemy bardzo szybkich zmian w przepisach, które zostały ustanowione na początku września, ponieważ pojawił się chaos – ocenia immunolog i ekspert do spraw zakażeń doktor Paweł Grzesiowski.

Apeli lekarzy rząd może, ale nie musi słuchać. Jednak oficjalny apel opozycji o debatę i zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego trudniej będzie zbyć milczeniem.

– Do takiego spotkania, wspólnie, dla pacjentów, dla ochrony zdrowia, wzywamy ministra zdrowia, wszystkie siły polityczne – apeluje Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– Trzeba usiąść, posłuchać fachowców i podjąć odważne decyzje, bo najgorsze przed nami – dodaje wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej.

Opozycja zarzuca rządzącym, że gdy nadciągała nowa fala koronawirusa, gdy kolejne dane były gorsze od poprzednich, rząd był przy Nowogrodzkiej – w stanie tymczasowości, a Ministerstwo Zdrowia w niepewności, czy zaraz nie będzie wyborów.

– Kiedy jest 1500 (przypadków zakażeń dziennie – przyp.red.) albo i więcej, z możliwością wzrostu, to rząd zajmuje się sobą – zauważył marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej.

Były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha z Prawa i Sprawiedliwości zaznacza jednak, że nie można mówić, że coś zostało zaniedbane w skandaliczny sposób. – Pewnie, błędy się zdarzają, bo wszędzie się zdarzają – odpowiada.

Konsultacje resortu zdrowia

W poniedziałek minister zdrowia rozmawiał z lekarzami z oddziałów zakaźnych, którzy od początku epidemii byli na pierwszej linii frontu. W czwartek Niedzielski będzie rozmawiać z lekarzami rodzinnymi, czyli tymi, których właśnie wysłano na linię frontu walki z koronawirusem.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej domagają zmian w przepisach. Chcą między innymi móc wysyłać pacjentów na testy tylko po rozmowie telefonicznej.

Obecnie pacjenta na testy mogą skierować tylko po badaniu w gabinecie i tylko wtedy, gdy pacjent ma wszystkie cztery objawy – wysoką gorączkę, kaszel, duszności oraz stracił węch lub smak.

– Środowisko zarówno pacjentów, jak i lekarzy chciałoby możliwie prostszych schematów – zaznaczył doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

O tym, że nawet duża wiedza o koronawirusie nie chroni przed zakażeniem, niech świadczy fakt, że – jak poinformował w poniedziałek portal onet.pl – chory jest były minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Według informacji “Faktów” TVN Szumowski chorobę przechodzi niemal bezobjawowo i lada dzień kończy domową izolację.

Autor: Krzysztod Skórzyński
/
Źródło: Fakty TVN

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

  • Fakty z 28 września

    Ostatniej doby potwierdzono ponad 1300 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zdaniem ekspertów potrzeba szybkich działań korygujących w dotychczasowej strategii walki z epidemią. W programie powiemy również o segregacji śmieci, przyjęciu budżetu przez rząd i walkach w Górskim Karabachu. Na “Fakty” TVN zaprasza Pi

Read More

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close