POLAND

#OdKulis: Najpiękniejsza Domówka Świata, czyli Pol’and’Rock Festival online

W cyklu #OdKulis pokazujemy, jak wyglądają najciekawsze kampanie i działania od wewnątrz: jak w praktyce wygląda realizacja, z jakimi najtrudniejszymi wyzwaniami muszą się zmierzyć twórcy oraz jakie nieplanowane i zaskakujące zdarzenia miały miejsce. Teraz przedstawiamy kulisy realizacji Najpiękniejszej Domówki Świata, czyli 26. edycji Pol’and’Rock Festival – tym razem w wersji online.

O kulisach wydarzenia opowiadają Anna Jadwiga Orzech, dyrektorka ds. komunikacji Fundacji WOŚP oraz Jacek Stachera, producent wykonawczy festiwalu. 

Autorzy i pomysłodawcy 

Pomysł na zrealizowanie 26. Pol’and’Rock Festival w wersji hybrydowej lub całkowicie online narodził się w głowie Jurka Owsiaka w kwietniu br. w pierwszych tygodniach trwania lockdownu. Wszystko zaczęło się od codziennego programu Jurka – „Domowej Orkiestry”, którego celem było dawanie nadziei dzieciakom i ich rodzicom. Jurek sięgał do naszych przepastnych archiwów – dzielił się muzyką, serwował zagadki, organizował konkursy plastyczne dla dzieci. Na jednej z koszulek w Siemashopie.pl – sklepie z gadżetami festiwalowymi – wykorzystany został obrazek małego fana, Stefana. Zainteresowanie programami i przede wszystkim wiadomości zwrotne ze strony przyjaciół tak duży, że zaczęliśmy wierzyć, że jesteśmy w stanie zrealizować festiwal, który nie tylko zafunduje widzom dobrą muzykę czy ciekawe rozmowy, ale przede wszystkim da im poczucie tego, co dla wielu w Pol’and’Rocku było najważniejsze – wyjątkowej atmosfery, spotkania ze znajomymi. 

Pomysł  

Na początku był karton, w którym Jurek stworzył minifestiwal – kartonową scenę, młyńskie koło, namioty, kolorowe kwiaty, wieże i nagłośnienia. W miarę tworzenia kartonowego festiwalu tworzyła się też koncepcja na to, co w Pol’and’Rock jest najważniejsze, jak go pokazać, na co zwrócić uwagę.  

fot. Dominik Malik 

Najważniejszą zasadą było to, że to jest taki sam Festiwal jak wszystkie inne – zostawiliśmy numerację, przefomułowaliśmy tylko claim – Najpiękniejszy Festiwal Świata stał się Najpiękniejszą Domówką Świata. Dlatego też postawiliśmy przed sobą trudne wyzwanie – gramy na żywo. Potencjalne łączenia mogły być dodatkiem, ale koncerty, spotkania z zaproszonymi gośćmi – wszystko musiało być zrealizowane tu i teraz, bez żadnych półśrodków, udawania czy szukania wymówek. Kolejnym ważnym zadaniem, które Jurek postawił przed naszym zespołem było to, że musimy zrobić wszystko, żeby zachować właśnie ten społeczny aspekt festiwalu i pozwolić nie tyle na oglądanie, co na uczestniczenie w niej naszej społeczności. Dodatkowo dzięki przepisom, które w tym momencie obowiązywały – udało nam się zaprosić niektórych naszych fanów do osobistego uczestniczenia w realizacji całego Festiwalu. 

Długo szukaliśmy miejsca, które byłoby gotowe na nasz rozmach i nasze pomysły. Ostatecznie całość zorganizowaliśmy w hali o wielkości 1600 m. Ważnym elementem były multimedia, które prezentowaliśmy na potężnych diodach mających 650 m2 o łącznej wadze 47 ton. Okablowanie to aż 10 km. Czymś wyjątkowym była scena o wymiarach 20×12 m, wysoka na 12 m. Kiedy w czwartek o 15 podczas oficjalnego otwarcia Festiwalu została zaprezentowana w całej okazałości – wszyscy byliśmy przekonani, że jakimś magicznym sposobem znaleźliśmy się w Kostrzynie. Do złudzenia bowiem przypominała „prawdziwą”, plenerową scenę. Zresztą tak samo jak na Festiwalu, tak i na tej froncie przybite były tabliczki z nazwami miast. Chcieliśmy, żeby nawet w najmniejszych szczegółach oddać klimat i tradycje Festiwalu.

Osoby zaangażowane w realizację 

Po stronie Fundacji WOŚP było to kilka osób, które przez ostatnie trzy miesiące co tydzień spotykały się online i wspólnie opracowywali koncepcje i kolejne kroki przedsięwzięcia. Pomysłodawcą i reżyserem całości był oczywiście Jurek, a producentem wykonawczym Jacek Stachera. Za całość komunikacji i współpracę z platformami, które zdecydowały się na transmisję festiwalu odpowiadał dział komunikacji WOŚP razem z wolontariuszami Pokojowego Patrolu, którzy od lat wspierają wszystkie działania komunikacyjne i eventowe Fundacji WOŚP. 

  • Pomysłodawca, reżyser: Jurek Owsiak
  • Produkcja: Jacek Stachera, Boscata
  • Booking management, współpraca z artystami: Bartek Stolarek, Agata Ryszkiewicz, Piotr Miazek
  • Akademia Sztuk Przepięknych: Paulina Romulewicz 
  • Komunikacja: Dział Komunikacji Fundacji WOŚP – Anna Jadwiga Orzech, Aleksandra Rutkowska, Olga Zawada, Anna Sobieraj, Paweł Jabłoński, Michalina Kaczmarek, Paulina Cholewińska; Anika Andrasiewicz, wolontariusze Pokojowego Patrolu.
  • Realizacja Festiwalu (grafika, bezpieczeństwo, hospitality, domówki): Fundacja WOŚP, Złoty Melon (spółka należąca do Fundacji WOŚP), Boscata, 
  • Projekt studia: Giorgos Stylianou-Matsis Painting
  • Projekt o

Read More

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close